Czy drzewa rządzą światem?

Dziś rozpoczynamy cykl artykułów o tematyce ekologicznej. Jako pierwszy publikujemy artykuł o drzewach, czyli o jednych z najdłużej żyjących organizmów na ziemi. Zapraszamy do lektury 🙂

Fabryki tlenu i maszyny czyszczące

Drzewa są niezbędne do życia dla każdego organizmu. Można je przyrównać do fabryk, które produkują ogromne ilości tlenu. W ciągu roku jedno drzewo jest w stanie wytworzyć tyle tlenu, ile dorosły człowiek potrzebuje do oddychania przez dwa lata. Liście drzew działają jak filtry, ponieważ w procesie oddychania wchłaniają szkodliwe dla człowieka pyły i związki chemiczne. W ciągu roku jedno drzewo jest w stanie przefiltrować 28 kg szkodliwych substancji. Redukcja tych związków chroni człowieka przed chorobami serca, układu oddechowego i astmą.

Regulatory temperatury i ochroniarze

Obszary pokryte roślinnością mają znaczący wpływ na temperaturę otoczenia i chronią je przed nagłymi zmianami. Obniżają temperaturę terenu od 3 do 8 stopni Celsjusza, a także zmniejszają efekt powstawania tzw. miejskich wysp ciepła (wzrost temperatury powietrza wpływa na wzrost zanieczyszczeń). Drzewa w procesie transpiracji (parowania wody z nadziemnych części roślin) przekazują do powietrza parę wodną. W ten sposób zwiększa się wilgotność powietrza, a woda oczyszcza atmosferę z pyłów jakie się w niej znajdują. Drzewa pochłaniają wodę, regulują ilość wód podziemnych i filtrują je, a dzięki temu zmniejsza się ryzyko podtopień.

Zabójcy bakterii i terapeuci

Drzewa wytwarzają fitoncydy oraz olejki eteryczne, które mają działanie bakteriobójcze. Najwięcej takich substancji produkują drzewa i krzewy iglaste. Fitoncydy mają bardzo korzystne działanie: uspokajają człowieka i pomagają się zrelaksować. Poprawiają koncentrację oraz mają zbawienny wpływ na zdrowie. Drzewa mają pozytywny wpływ na walory estetyczne, zachwycają swoją różnorodnością i zapachami, są też schronieniem dla zwierząt. Oglądanie zielonych roślin nastraja człowieka pozytywnie, zwiększa poczucie wartości i poprawia więzi społeczne. Drzewa ograniczają hałas, pasy roślinności szerokie na 70-100 m redukują hałas o połowę, natomiast te o szerokości 2-10 m sprawiają, że dźwięki są łagodniejsze.

Niszczyciel

Człowiek w ciągu 10 miesięcy jest w stanie wyciąć 9 mln ha lasów, co odpowiada powierzchni, jaką zajmują lasy w Polsce. Przy takim tempie wycinania drzew nie da się utrzymać pierwotnej równowagi. Wycinanie drzew oznacza przekształcanie siedlisk, co ma negatywny wpływ na spadek liczby zwierząt, szczególnie tych które roznoszą nasiona. Niekontrolowane i niepotrzebne wycinanie drzew niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Aby zastąpić wycięte drzewo nowym, przy założeniu, że będzie miało ono korzystne warunki do wzrostu, trzeba czekać nawet kilkadziesiąt lat. Na szczęście nie wszyscy wycinają drzewa. Niektórzy znaleźli nawet sposób na to jak sadzić drzewa w miejscach trudnodostępnych. Zobaczcie sami https://www.youtube.com/watch?v=EkNdrTZ7CG4

Skontaktuj się z nami